Има ли надеж за Барселона да остане во ЛШ и дали Баерн ќе се „смилува“

4 mins read

Вечерва е ноќ на одлука за каталонскиот тим кој мора да го победи Баерн Минхен на „Алијанц Арената“ доколку сака да остане во Лигата на шампионите, а во исто време ќе навива Динамо Киев да ја изненади Бенфика во последното коло во елитното клупско натпреварување.

Барселона се наоѓа на второто место во групата Е со седум бода, прв е Баерн со максимални 15 бода, додека Бенфика која му гостува на отпишаниот Динамо има пет бода.

Доколку Барселона изненади и победи во Минхен, ќе се пласира во осминафиналето, а во случај на реми или пораз ќе се надева Динамо Киев да ја изненади Бенфика.
Од друга страна во Бенфика се надеваат дека Баерн ќе одигра како што играше и во претходните пет кола кога оствари пет победи.
– Ќе играме со најдобриот тим кој го имам на располагање – вети тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман.

Во Барселона пак, се надеваат дека Баерн нема истрча со најдобрите играчи, а тренерот Чави Ернандез најавува игра на победа.
– Без разлика на сите проблеми со кои се соочува клубот, Барселона мора на секој натпревар да игра на победа и така ќе биде и сега. Против Баерн ќе играме за трите бода, а дали ќе ги освоиме ќе видиме по 90 минути – изјави Чави Ернандез.

Во групата Ф, Манчестер јунајтед веќе го обезбеди првото место на табелата, а за вториот патник во осминафиналето, во меѓусебна пресметка ќе одлучуваат Аталанта и Виљареал.
Аталанта мора да победи пред своите гледачи, додека на Виљареал доволен му е и бод за второ место.
– Имаме голема самодоверба, верувам дека може да се пласираме во осминафиналето. Виљареал е силен тим, минатата сезона триумфираа во Лигата на Европа, но ова е поинакво натпреварување. Играме на домашен терен, ништо не е готово, но веруваме во пласман во следната фаза – порача тренерот на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини.

Уште една група во која сите четири екипи можат да се пласираат во осминафиналето е групата Г.
Лил е лидер на табелата со осум бода, Салцбург има седум, Севиља шест, а Волфсбург пет бода.
Во најдобра позиција е Лил кој му гостува на Волфсбург и доволен му е бод за осминафинале, додека германскиот тим со евентуална победа ќе го престигне францускиот шампион на табелата.
– Не чувствуваме притисок. По три кола имавме два бода, а потоа го победивме Салцбург и ја искомпликувавме ситуацијата во групата – вели тренерот на Волфсбург, Флоријан Кофелт.

Во вториот натпревар играат Салцбург и Севиља. На австрискиот тим му е доволен бод, додека Севиља мора да победи доколку сака да се пласира во осминафиналето во ЛШ.

Во групата Х, Јувентус и Челси се борат за првото место. Челси има подобар меѓусебен скор и со победа на гостувањето кај Зенит ќе го обезбеди првото место. Јувентус го пречекува Малме.

Двојки за вечерва:
Група Е
Баерн Минхен – Барселона
Динамо Киев – Бенфика

Група Ф
Манчестер јунајтед – Јанг Бојс
Аталанта – Виљареал

Група Г
Волфсбург – Лил
Салцбург – Севиља

Група Х
Зенит – Челси
Јувентус – Малем

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Макрон ѝ се заблагодари на Меркел за соработката

Следно

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian