ФОТО | Прогласен најдобриот бар на светот – во него можете да си нарачате коктел од 1.800 денари

2 mins read

Објавена е ранг-листата на најдобрите барови во светот за 2021 година. Прв на овогодинешната листа на 50 најдобри барови во светот е лондонскиот бар „Коно“ (Connaught) кој се наоѓа во хотелот на истиот име.

Ова е втора последователна победа за барот „Коно“, а специјалитети кои се издвојуваат се мартини колички, односно персонализирана подготовка на мартини од џинот „танкереј“, повеќе сув вермут и избор на домашни битери.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Connaught (@theconnaught)

Повеќето коктели во овој бар чинат меѓу 20 и 25 фунти, што е помеѓу 1.500 и 1.800 дeнари. Покрај коктели, тие нудат и вина и избор на шампањска, кои ја вклучуваат ретката колекција „Круг“ од 1988 година.

Нивното мени се состои од луксузни јадења како што се канапе со три вида кавијар и сендвичи со домашно говедско месо, но во понудата имаат и пица со моцарела за 15 фунти (околу 1.100 дeнари) и пица со црни тартуфи за 35 фунти (околу 2.500 дeнари).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Connaught (@theconnaught)

„Коно“ е еден од класичните хотели во лондонската палата, заедно со хотелите „Савој“, „Клариџис“ или „Мандарин ориентал“. Го водат директорот Агостино Перине и шефот на барот (миксолог) Џорџо Барњани.

Првпат е отворен во 1815 година, а зградата во која сега се наоѓа е подигната во 1897 година. Името „Коно“ го добило во 1917 година, а реновиран е пред 13 години.

На второ место е уште еден лондонски бар „Tayer + Elementary“.

Погледнете го списокот на 15 најдобри барови во светот според листата на 50 најдобри барови во светот:

 1. “Connaught Bar“, Лондон
 2. „Tayer + Elementary“, Лондон
 3. „Paradiso“, Барселона
 4. „The Clumsies“, Атина
 5. „Floreria Atlantico“, Буенос Ајрес
 6. Licoreria Limantour, Мексико сити
 7. „Coa“, Хонг Конг
 8. „El Copitas“, Санкт Петербург
 9. „Jigger and Pony“, Сингапур
 10. „Katana Kitten“,  Њујорк
 11. „Two Schmucks“, Барселона
 12. „Hanky Panky“, Мексико сити
 13. „Insider Bar“, Москва
 14. „Baba au Rum“, Атина
 15. „Manhattan“, Сингапур

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Connaught (@theconnaught)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Српските активисти порачуваат: Барањата остануваат исти – ако се исполнат, ќе славиме

Следно

ВИДЕО: Некој ја потпали божиќната елка пред седиштето на „Фокс њуз“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian