ФОТО | Како изгледа омикрон: Објавена прва фотографија од новиот сој на коронавирусот

1 min read

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп.

Омикрон првпат беше откриен на 24 ноември во Јужна Африка. Почетните студии покажаа дека е потенцијално повеќе пренослив од другите варијанти.

Научниците по медицина, вклучително и патолозите и вирусолизите, успеале да направат електронска микроснимка на клетките на бубрезите на мајмун (Vero E6) откако бил заразен со сојот омикрон.

Универзитетот објави слики со мало и големо зголемување.

При малото зголемување, фотографијата покажува оштетување на клетките со отечени везикули кои содржат мали црни вирусни честички, објасниле истражувачите. Големото зголемување покажува агрегати на вирусните честички со шилци во облик на коронавирусот на нивната површина.

Според извештаите, истражувачите од Одделението за микробиологија на Универзитетот во Хонг Конг успеале да го изолираат омикронот од клиничките примероци, што ќе овозможи развој и производство на вакцини против новиот сој.

Сојот омикрон првпат беше откриен во Јужна Африка кон крајот на ноември. Омикрон содржи повеќе мутации на шилестиот протеин – 32 – од сите претходни варијанти, што значи дека би можел да го попречува имунолошкиот одговор на телото и полесно да се шири.

 

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

Следно

Ѓорѓиевски :“Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните на Кисела Вода целосна сопственост на имотот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian