Децата инфицирани со омикрон страдаат од невообичаен осип

1 min read

Децата заразени со варијантата на коронавирус омикрон може да добијат „невообичаен” и агресивен осип”, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз.

Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со омикрон во споредба со возрасните.

„Симптомите како што се замор, главоболки и губење на апетит изгледаат доста важни, како и осипите”, рече тој.

Лојд нагласи дека мала група пациенти со ковид-19 отсекогаш имале осип, но потенцираше дека „до 15 отсто од децата со омикрон имаат необичен осип”.

Докторот додаде дека лекарите постепено учат повеќе за оваа варијанта на вирусот.

„Да се ​​надеваме дека омикрон не е толку смртоносен како делта и дека ќе можеме да се справиме со него. Но, да, времињата се загрижувачки, рече тој.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Поопасен од другите или не? Овие шест работи мора да ги знаете за сојот омикрон

Следно

ВИДЕО: Лејкерси го добија дуелот на најтрофејните екипи во НБА, Далас прокоцка водство до 17 поени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian