Што се случува во вашето тело кога имате дијабетес тип 2 и како да го препознаете?

5 mins read

Со малку инсулин, телото не може да користи гликоза од храната што ја јадете, па нивото на шеќер во крвта се зголемува и станува штетно за здравјето. За добра контрола на дијабетес тип 2, важно е да се разбере врската помеѓу инсулинот, шеќерот во крвта и просечните нивоа на шеќер во крвта со текот на времето, познат како HbA1c. Овој параметар е мерка за нивото на шеќер во крвта во последните два до три месеци. Вашиот лекар ќе направи тест на крвта за мерење на HbA1c и ќе ги искористи тие податоци за да ја одреди вашата цел за шеќер во крвта.

Кога просечното ниво на шеќер во крвта со текот на времето (HbA1c) е повисоко од 7%, тоа укажува на слаба контрола на шеќерот, а се манифестира преку следните симптоми: замор, проблеми со меморијата, раздразливост и бавно размислување. Спротивно на тоа, добрата контрола на шеќерот во крвта постигнува помалку од 7 проценти HbA1c, што го прави човекот да се чувствува подобро, да има повеќе енергија, подобро да памети, а расположението е генерално повисоко.

Нивото на гликоза во крвта варира во текот на денот, во зависност од многу фактори, но многу е важно луѓето со дијабетес да останат во рамките на целниот опсег на просечен шеќер во крвта утврден од нивниот лекар. Може да биде многу опасно ако нивото на шеќер во крвта оди над или под целниот опсег и не се лекува.

Високиот шеќер во крвта, познат како хипергликемија, ги оштетува крвните садови

Ова може да го намали снабдувањето на органите и нервите во телото со крв богата со кислород и хранливи материи и, со текот на времето, да доведе до сериозни здравствени компликации. Контролирањето на високиот шеќер во крвта помага да се избегнат компликации како што се: срцев удар, намален вид или слепило предизвикано од мозочен удар, бубрежна болест, нервни проблеми, нарушена циркулација во стапалата, ампутации поради гангрена на ногата.

Нискиот шеќер во крвта, познат како хипогликемија, се јавува кога нивото на шеќер во крвта паѓа под 4,0 mmol/L (или 72 mg/dL). Овие состојби можат да влијаат и на здравјето, па затоа е многу важно да се препознаат симптомите на низок шеќер во крвта, како што се треперење или слабост, потење, треска и влажни дланки, конфузија, главоболка, забрзано чукање на срцето, зашеметеност или вртоглавица. Покрај тоа, хипогликемијата може да доведе до нервоза, раздразливост, како и заматен или оштетен вид.

Нискиот шеќер во крвта и неговите симптоми може да бидат опасни и луѓето со дијабетес треба да знаат што да прават ако се појават. Особено е важно да се знае што може да доведе до низок шеќер во крвта. Може да имате хипогликемија, на пример, ако имате непланирана физичка активност, прескокнете или одложите оброк или ужина, како и ако земате премногу инсулин или лекови кои го поттикнуваат лачењето на инсулин. Дополнително, пад на шеќерот може да биде предизвикан од консумирање алкохол без храна, како и од стресни ситуации.

Последиците од нискиот шеќер во крвта може да бидат различни за секого, а симптомите на хипогликемија може да се движат од благи до тешки. Рекурентната хипогликемија на крајот може да доведе до „непрепознаена хипогликемија“, кога веќе не се чувствуваат симптомите на низок шеќер во крвта, што го отежнува дијагностицирањето и лекувањето.

Дали имате дијабетес тип 2?

Истражувањата покажуваат дека луѓето со дијабетес тип 2 на инсулинска терапија доживуваат просечно 23 пада на шеќер во крвта (благи или умерени) во текот на една година. Ако шеќерот во крвта ви се намали, важно е да разговарате со вашиот лекар или медицинска сестра. Во некои случаи, поради итно закрепнување, добро е да пиете овошен сок, да јадете три бонбони или шеќерни таблети доколку ги имате како што ви препорачал лекар или медицинска сестра. Вашиот лекар може да ви помогне да ја пронајдете најдобрата опција за вас во случај на хипогликемија и може да ја прилагоди дозата на други лекови за дијабетес за да го намали ризикот од низок шеќер во крвта.

Затоа редовната контрола на нивото на шеќер во крвта е од суштинско значење, заедно со другите активности, и е еден од предусловите за нормален живот на луѓето со дијабетес.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ФОТО | „Ми рече дека ќе го силува син ми“: Нови обвиненија со морничави детали против Менсон

Следно

Мешањето на „Фајзер“ и „АстраЗенека“ со „Модерна“ дава подобар имунолошки одговор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian