Почна средбата Бајден – Путин

1 min read

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден денеска почнаа билатерални разговори преку видео конференциска врска.

Како што беше претходно најавено, се очекува лидерите да разговараат за ситуацијата во Украина, проширувањето на НАТО кон исток, прашањата за стратешката стабилност и билатералната агенда, а може да се осврнат и на регионалните безбедносни прашања, вклучително и ситуацијата во Авганистан.

Ова е нивни петти разговор откако Бајден ја презеде претседателска функција. Претходно двајцата лидери имаа три телефонски разговори, а се сретнаа и лично во Женева во јуни годинава. Нивната тогашна средба траеше речиси два часа и беше конструктивна.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Познато колку лица се повредени во сообраќајката кај Мавровка

Следно

Пријавени се 9 починати лица, а регистрирани се 375 нови случаи на ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian