Најинтересно во групата „Б“ – три великани, а едно место во осминафиналето на ЛШ

2 mins read

Само фудбалерите на Ливерпул се сигурни учесници од групата „Б“ во нокаут-фазата во Лигата на шампионите, додека Порто, Милан и Атлетико Мадрид ќе се борат денеска во последното шесто коло за место во осминафиналето. Порто е второпласиран со пет бодови, по четири имаат Милан и Атлетико Мадрид.

За играчите на Јирген Клоп мечот на „Сан Сиро“ нема никакво резултатско значење, но е важен за актуелниот лидер во Серија А. „Росонерите“ оваа сезона се вратија во ЛШ после осум години, забележаа една победа, реми и три порази. Неопходен им е триумф против „црвените“, со надеж дека Порто нема да успее да слави над Атлетико.

Од групата „А“ Манчестер сити и ПСЖ одат во следната фаза, а за третото место кое води во Лига Европа ќе се борат Лајпциг и Клуб Бриж кои имаат по четири бодови. Германците не смеат да си дозволат пораз дома против Сити, во таков случај за Белгијците ќе им биде доволен и бод против ПСЖ.

Во групата „Ц“ сè е познато, Ајакс е сигурно прв, Спортинг на втората позиција, Борусија Дортмунд како трета се сели во ЛЕ, а меѓународниот настап го завршува Бешикташ.

Скоро иста е и ситуацијата и во групата „Д“ со тоа што во директна пресметка за врвот на „Сантјаго Бернабеу“ ќе одлучуваат Реал и Интер. Шериф Тираспол на македонскиот репрезентативец Бобан Николов како третопласирани ќе играат во Лига Европа, а последен ќе остане Шахтјор.

Лига на шампиони
Сезона 2021/2022

6. последно коло, двојки –

Група „А“

18.45 часот Лајпциг – Манчестер сити
18.45 часот ПСЖ – Клуб Бриж

Табела: Манчестер сити 12 бодови, ПСЖ 8, Лајпциг 4, Клуб Бриж 4.

Група „Б“

21.00 часот Порто – Атлетико Мадрид
21.00 часот Милан – Ливерпул

Табела: Ливерпул 15 бодови, Порто 5, Милан 4, Атлетико Мадрид 4.

Група „Ц“

21.00 часот Ајакс – Спортинг
21.00 часот Борусија Дортмунд – Бешикташ

Табела: Ајакс 15 бодови, Спортинг 9, Борусија Дортмунд 6, Бешикташ 0.

Група „Д“

21.00 часот Шахтјор Доњецк – Шериф Тираспол
21.00 часот Реал Мадрид – Интер

Табела: Реал Мадрид 12 бодови, Интер 10, Шериф Тираспол 6, Шахтјор Доњецк 1.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јанкуловска на сведочење за сефовите во ВМРО-ДМПНЕ: Донаторите некогаш му ги даваа парите на Груевски

Следно

ФОТО | „Ми рече дека ќе го силува син ми“: Нови обвиненија со морничави детали против Менсон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian