Мешањето на „Фајзер“ и „АстраЗенека“ со „Модерна“ дава подобар имунолошки одговор

3 mins read

Голема британска студија за мешање на вакцини против „Ковид-19“ покажа дека луѓето имале подобар имунолошки одговор кога ја примиле првата доза на „Фајзер“ или „АстраЗенека“, а потоа „Modernа“ девет недели подоцна.

„Најдовме навистина добар имунолошки одговор ширум светот, всушност, повисок од прагот поставен со две дози вакцината „Оксфорд-АстраЗенека“, изјави за Ројтерс Метју Снејп, професор на Оксфорд и раководител на истражувањето наречено „Com-COV2“.

Наодите што го поддржуваат флексибилното дозирање на вакцините ќе им понудат надеж на посиромашните земји, кои можеби ќе треба да комбинираат различни типови вакцини за првата и втората доза ако залихите се потрошат.

„Мислам дека податоците од оваа студија ќе бидат особено интересни и вредни за земјите со низок и среден приход каде што сè уште се вакцинирани со првите две дози од вакцината“, рече Снејп.

„Покажуваме дека не мора да се придржувате до примањето на истата вакцина за втора доза дека е во ред да примате различни видови вакцини, ако тоа ја забрза програмата за вакцинација“, рече тој.

Ако по АстраЗенека следи доза од Модерна или Новавакс, се индуцираат поголеми антитела и одговор на Т-клетките во однос на две дози на АстраЗенека, велат истражувачите од Оксфорд.

Студијата на 1.070 волонтери, исто така, покажа дека дозата на Фајзер/Бајонтек, проследена со доза на Модерна е подобра од две дози Фајзер/Бајонтек.

Фајзер/Бајонтек проследена со Новавакс резултираше со повеќе антитела од вакцината со две дози АстраЗенека, која имаше пониски реакции на антитела и Т-клетки од две дози на Фајзер/Бајонтек.

Според студијата на Универзитетот во Оксфорд објавена во медицинското списание The Lancet, немало никакви безбедносни проблеми.

Многу земји користеа комбинирана вакцина дури и пред да бидат достапни цврсти докази дека е безбедна, бидејќи се соочија со зголемен број на заразени луѓе, мали резерви на вакцини и бавна имунизација поради некои безбедносни причини.

Се следи долговечноста на заштитата што ја нудат вакцините, а се разгледуваат и дополнителни дози во услови на зголемување на нови случаи на инфекција. Новите варијанти, вклучително и „делта“ и „омикрон“, сега го зголемија притисокот за забрзување на кампањите за вакцинација.

Резултатите од истражувањето на комбинации на различни технологии за вакцини, како што се mRNA на Фајзер и Модерна, вирусниот вектор АстраЗенека и инјекциите на база на протеинот на Новавакс, би можеле да послужат како нов пристап за имунизација против други болести, рече Снејп.

Студијата, исто така, покажа дека првата доза на вакцината АстраЗенека проследена со која било друга вакцина во студијата предизвика особено силен одговор, според наодите од јуни.

Студијата е дизајнирана како таканаречена студија за „неинфериорност“ – наменета да покаже дека мешањето не е значително полошо од стандардните распореди – и ги споредува одговорите на имунолошкиот систем со одговорите на златниот стандард пријавени во претходните клинички испитувања на секоја вакцина.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Што се случува во вашето тело кога имате дијабетес тип 2 и како да го препознаете?

Следно

Тешко повреден млад пешак, возило удрило во него

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian