Хрватска со нови правила: Сите кои имале контакт со омикрон мора да бидат во 14-дневен карантин

1 min read

Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ) денес објави дека сите контакти заразени со варијантата на омикрон коронавирус одат во 14-дневен карантин, без оглед на статусот на вакцинација и болеста.

„Доколку некој извор е заразен со омикронската варијанта или постои епидемиолошко сомневање дека тоа е омикронската варијанта, сите контакти, без разлика на статусот на вакцинација и болеста, се предмет на 14-дневен карантин и треба да се тестираат со PCR на почетокот на карантинот и последен ден од карантинот“, се наведува во ревидираните препораки на ЦНИЈЗ.

„Ако варијантата омикрон е исклучена со секвенционирање на сомнежи, 14-дневниот карантин се прекинува и контактите дополнително се третираат како во случај на изложеност на нормалните варијанти на вирусот“, се додава во соопштението.

Изменети се и препораките за ослободување од тестирање во делот што се однесува на здравствените установи и домовите за стари и изнемоштени лица – мерките за здравствените работници дополнително се опишани во Решението на Штабот за цивилна заштита и посебните упатства на СНИЈЗ.

Хрватскиот завод за јавно здравје синоќа го потврди третиот случај на варијанта на омикрон коронавирус во Хрватска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: ПСЖ го растажи Клуб Бриж, Лајпциг ќе игра во Лига Европа

Следно

ФОТО | Како започнал трендот за китење елка?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian