Христо Иванов: Очекуваме преговорите со „Продолжуваме со промената” да завршат в среда

1 min read

Копретседателот на Демократска Бугарија Христо Иванов најави дека очекува преговорите со оној што доби најмногу гласови на парламентарните избори во Бугарија на 14 ноември „Продолжуваме со промената” да завршат в среда.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Иванов, во моментов има застој поради технолошки причини. Вчера наутро Демократска Бугарија доби продолжување на индивидуалните политики. Иванов побара од локалните медиуми да не се шпекулира и дека тоа не е проблем или некакви разлики.

Тој додаде дека улогата на Демократска Бугарија ја гледа како гарант за одредена политичка насока на земјата. Ова ја вклучува демократската посветеност на идната бугарска влада, залагањето за напредок кон Шенген и еврозоната и, како што е изразено со суштинска интеграција во НАТО, и појаснување дека владеењето ќе биде стабилно само ако разбере дека мора да се врати наместо да ја концентрира моќта. Според Христо Иванов, мандатарот „Продолжуваме со промената” мора да добие голема заслуга за доверба, бидејќи во спротивно нема да има влада во Бугарија.

„Додека се не се договори, ништо не е договорено. Може да испадне дека имињата објавени како министри не се исти”, коментира неговиот колега Атанас Атанасов.

Истовремено, Бугарската социјалистичка партија соопшти дека го одложува состанокот на Националниот совет на БСП поради тековните преговори за коалициски договор што требаше да се одржи денеска.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ристовски: Италија е европски шампион, но не се плашиме – еден ден сакам да играм за Јуве!

Следно

Холандската принцеза Амалија денес го прослави својот 18-ти роденден: Не сум подготвена да бидам кралица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian