2МФЛ: Петковски за важен триумф на Вардар, Слога Виница ремизираше со Детонит јуниор

1 min read

Денеска во 14. коло од Втората лига – Запад составот на Вардар триумфираше на гостувањето кај Беса со резултат 0:1.

На фудбалскиот терен Боговиње стрелец на едиснтвениот гол за „црвено-црните“ беше Филип Петковски во 78 минута од средбата.

Водечкиот Силекс беше сигурен против Тетекс со 3:1, головите за кратовскиот клуб ги реализираа Сашо Дуков во 20 и 33 минута, и Јордан Серафимовски во 41, додека на спротивната страна погодокот беше дело на Дамјан Масевски (68`).

Во другите мечеви од рундата во 2МФЛ – Запад: Охрид – Гостивар 4:2, Кадино – Кораби 2:4, Велешта – Воска 1:2.

Табела: Силекс 38 бодови, Воска 29, Вардар 26, Кораби 19, Тетекс 18, Гостивар 17, Охрид 14, Велешта 14, Беса 13.

Составот на Слога Виница во Втората лига – Исток на врнежливиот терен одигра само реми 1:1 со Детонит Јуниор Радовиш. Уште во шестата минута поведоа домаќините со голот на Христијан Крклински, а за гостите ремизираше Петар Левков (58`).

2МФЛ – Исток, 14. коло, резултати: Братство – Локомотива 4:1, Осогово – Победа 1:3, Слога – Детонит 1:1, Каменица Саса – Беласица 0:0, Кожуф Гевгелија – Кит Го 2:1.

Табела: Слога Виница 32 бодови, Победа 29, Каменица Саса 28, Беласица 25, Кожуф Гевгелија 19, Кит Го 19, Осогово 18, Детонит 15, Братство 10, Локомотива 6.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Двојното паркирање на тетовските улици главна причина за честиот сообраќаен метеж

Следно

Ескобар: Во БиХ нема да има војна, ниту армија на Република Српска

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian