ВИДЕО | Стоилковски: Државата тоне во криза – шизофрено однесување на македонската политичка сцена

1 min read

Криминалот и корупцијата се точките на кои опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе се фокусира во наредниот период во обид да алармира за проблемите во македонското општество кои остануваат и по составот на новата влада и формирањето на ново парламентарно мнозинство со Алтернатива на Гаши.

-Прашањето е што е поентата на едно вакво шизофрено однесување на македонската политичка сцена во однос на она што претставува власт и она што претставува грабање на дел од колачот – моќ во едни многу тешки кризни моменти за Македонија. Не зборам само за здравствени, финасиски, безбедносни во аспект каде и да се загребе се гледа една многу висока корупција и криминогено однесување кое што чини животи во Македонија, изјави за Утрински брифинг Наум Стоилковски, портоарол на ВМРО-ДПМНЕ.

-За жал денеска е 13-ти ден од несреќата со автобусот на смртта во Бугарија, но се уште нема одговори и одговорност во Македонија, потесети портпаролот на најголемата опозициска партија.

-Истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, ќе ја цитирам Русковска: Не најдовме ништо конкретно. Дали по три месеци ќе се случи истото – не најдовме ништо конкретно и за сообраќајката во Бугарија и покрај тоа што се покажаа едни сцени кои влегуваат една несигурност кај јавноста и ја откриваат тешката висока корупција во македонското општество односно кај владејачката елита, вели Стоилковски.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Французите никогаш не се плашат да ги нападнат политичарите, овој пат страдаше десничарот Ерик Земур

Следно

Реал го продава Азар на попуст

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian