Њујорк воведува задолжителна вакцинација за вработените во приватни компании

1 min read

Приватните компании во Њујорк во иднина ќе мора да бараат од вработените да се вакцинираат против коронавирусот, изјави денеска градоначалникот Бил де Блазио.

Вакцинацијата ќе биде задолжителна од 27 декември за сите вработени во њујоршкиот приватен сектор – околу 184 000 компании.

– Целта на мерката е да се спречи нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирусот за време на празничната сезона и постудените месеци, рече Де Блазио.

Вакцинацијата досега беше задолжителна за вработените во болниците и домовите за стари лица, како и за наставниците, полицајците и пожарникарите. Минатата недела беше најавено воведување задолжителна вакцинација за вработените во приватните и верските училишта.

Градските власти одлучија да воведат задолжителни вакцини за вработените во приватниот сектор, иако федералните судови привремено го блокираа обидот на американскиот претседател Џо Бајден да ја воведе мерката на државно ниво за поголемите компании.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најскапата куќа во САД беше проценета на 500 милиони долари, сега цената е преполовена (ВИДЕО)

Следно

Трајанов: Партнерите кои не се задоволни можат слободно да ја напуштат коалицијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian