Српски професор објасни зошто кинеската вакцина е најдобра против сојот омикрон

5 mins read

Невроимунологот Борис Шакиќ, професор на Универзитетот Мекмастер во Хамилтон, Канада, вели дека вакцината нема да го спречи појавувањето на симптоми, но ќе не заштити од завршувањето на респиратор и додаде дека кинеската вакцина е најдобра против новиот сој омикрон, бидејќи таа се прави на „класичен начин“.

Во гостувањето на РТС, Шакиќ објаснува дека вирусот е како „топка која ги има мали нозе“ кои се закачуваат за секој што ќе помине покрај неа, а таа досега најмногу мутира, а голем број компании направиле вакцина во обид да ја блокираат, но кинеската вакцина е направена на класичен начин, па затоа е и најдобра во овој случај.

Новата варијанта на коронавирусот омикрон е регистрирана во 40 земји. Многу европски земји забележаа голем број нови зарази од почетокот на пандемијата, поради што ги заоструваат мерките за невакцинираните. Но, веста што ја шокираше светската јавност е дека антителата од делта сојот на коронавирусот не штитат од омикрон и обратно, вели првиот човек на рускиот центар за молекуларни генетски студии. Што значи тоа сега, дали сите оние кои стекнале антитела по ковид-19 се без никаква заштита.

Невроимунологот Борис Шакиќ, професор на Универзитетот Мекмастер во Хамилтон, Канада, како гостин во утринската програма на РТС рече дека изјавата на рускиот научник во овој момент е доста интересна.

– Секако, кога ќе се активира имунолошкиот систем, постојат многу механизми кои обезбедуваат отпорност на вирусот кои не се поврзани само со антителата. Постојат бели крвни зрнца наречени макрофаги кои можат да го убијат вирусот до одреден степен – изјави Шакиќ.

Според него, експертите веруваат дека омикрон може да избегне некои од овие механизми, како и оние антитела што ги создава делта варијантата, или некоја друга варијанта на вирусот.

– Сепак, факт е дека е премногу рано да се каже дека се целосно бескорисни, како што рече рускиот научник. Научниците од Западот само веруваат дека одговорот на новиот вид само ќе се намали, но сосема доволно за човек да не заврши на респиратор во болница – истакна невроимунологот.

Мал број на вакцинирани во Јужна Африка

Тој додава дека само околу 23% од луѓето се вакцинирани во Јужна Африка и дека голем број луѓе биле изворот на новиот вид.

– Вакцинирани, можеби немаат целосна заштита, но ќе имаат способност да не завршат на респиратор – повтори тој.

На оние кои не знаат медицина и биологија, тој се обиде да им објасни како изгледа вирусот и го спореди со топка кој има мали нозе кои ги заразуваат сите кои ќе поминат покрај него.

– Голем број компании направија вакцина која може да ја блокира таа мала шепа што се навлегува на друга клетка и на тој начин го блокира нејзиниот ефект. Имаше мутации, кои се јавуваат кај луѓе кои немаат отпорност на вирусот. Во таа шепа имаше 32 мутации – вели Сакиќ.

Тој забележува дека претпоставката е дека антителата направени за алфа или делта видот нема да можат да го блокираат новиот сој, но вирусот има и други протеини во својата обвивка кои можат да бидат поттик за создавање имунолошки одговор.

– Ако организмот и нашите бели крвни зрнца го разградат вирусот, во него остануваат мали компоненти, исто како што малините или капините имаат мали делови, кога вирусот се распаѓа, организмот создава имунолошки одговор на сите тие компоненти, не само на шепата. – истакна тој.

Кинеската вакцина најдобра

Вели дека кинеската вакцина се прави на класичен начин, убиениот вирус се инјектира, додека вакцините од Западот се направени само за да се прилагодат на сојот кој за жал најчесто мутира.

– Мислам дека вакцинацијата е сепак најдобрата алатка, најважно е човекот да не заврши во болница – рече Шакиќ, заклучувајќи дека кинеската вакцина е најефикасна против новиот вид.

Тој го наведе примерот на истражувањето од Словенија, кое покажало дека кинеската вакцина се покажала како најдобра. Шакиќ напомена дека вакцината не штити од сојот омикрон за да немате никакви симптоми, но ве штити да не завршите во болница и спречува поголеми компликации за пациентот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Војна на зборови помеѓу Ферстапен и Хамилтон по контроверзната трка во Џеда

Следно

ФОТО | Гоца Тржан се „справува“ со ќерката тинејџерка: „ Ма, каква бев јас како млада, таа е дури и супер!“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian