Словенечки Уставен суд: Вакцинацијата нема да биде задолжителна

1 min read

Словенечкиот Уставен суд денеска утврди дека владината уредба со која се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници, не е согласно Уставот.

Новото правило за задолжителна вакцинација требаше да стапи во сила на 1 октомври, но Уставниот суд ја суспендираше владината одлука, откако некои државни службеници, вклучително и полицискиот синдикат, се побунија, јави новинската агенција СТА.

Судот оценил и дека одлуката не може да се споредува со мерките воведени во Австрија, бидејќи таа држава вовела закон со кој е можно да се воведе задолжителна вакцинација во посебни околности.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Популарноста на Ла Лига му ја донесе „Златната топка“ на Лео Меси?

Следно

Дали можете да замрзнете млеко? Да, и еве како!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian