Прва работна средба на министерката Стефоска со градоначалникот на Охрид, Пецаков

1 min read

Министерката за култура Ирена Стефоска денеска оствари прва работна средба со градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, посветена на заштитата на природното и културното наследство на Охридскиот Регион.

Министерката Стефоска и градоначалникот Пецаков ја реафирмираа стратегиската определба на државава да се зачува статусот на УНЕСКО. Министерката Стефоска ја потенцираше важноста на соработката меѓу локалната и централната власт и добрата комуникација со цел да се постигнат заедничките цели. На средбата, Стефоска и Пецаков се согласија дека продолжуваат активностите за исполнување на препораките и одлуките на УНЕСКО.

http://kultura.gov.mk/

Претходно

Дали можете да замрзнете млеко? Да, и еве како!

Следно

Велика Британија: Ниту еден заразен со сојот омикрон не е хоспитализиран

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian