Немири во Загреб по дербито: Навивачи упаднале во студентски дом, уапсени неколку луѓе

1 min read

Синоќа хрватската полиција интервенирала во студентскиот дом „Стјепан Радиќ“ во Загреб, откако според непотврдени информации, групата „Бед Блу Бојс“ веднаш по фудбалскиот натпревар Динамо Загреб-Хајдук Сплит упаднала во павилјоните на студентскиот дом и физички нападнала дел од студентите, јави Индекс.хр.

Загрепската полиција засега само потврди дека Стјепан Радиќ по пријавата излегол на терен, но засега нема повеќе официјални информации за самата интервенција.

Интервентната полиција пристигнала со неколку комбиња, од кои некои биле со полициски ознаки, а некои необележани.

„Бед Блу Бојс“ влегле во павилјоните и тепале студенти?

Како што изјавија насобраните студенти за Јутарњи лист, членовите на навивачката група „Бед Блу Бојс“ се прекачиле преку оградата на домот, упаднале во павилјоните и барале студенти за да ги нападнат.

Според непотврдени информации, навивачите нападнале некого пред деветтиот павилјон. Полицијата била видена и пред шестиот павилјон во кој наводно влегла и групата. Студентите тврдат дека се уапсени меѓу 10 и 15 лица.

Учениците се собрале во групи во дворот и раскажувале што се случило со колегите кои пристигнале во Загреб со последните возови пред почетокот на новата работна недела.

Бројни студенти од домот излегле на прозорците и балконите од своите соби и гледале што се случува.

Во Фејсбук групата на студентскиот дом, студентите прашуваат за што се работи, а најголемата забуна настана во врска со шестиот павилјон. „БББ нападнаа“, е најчестиот одговор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Провери па купи” – платформа креирана од студенти за намалување на сивата економија

Следно

Кога здравјето на срцето е загрозено, телото ви ги испраќа овие 10 сигнали

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian