ЕУ и Кина ја осудија пресудата на соборената лидерка на Мјанмар

3 mins read

Комесарката на ОН за човекови права на ИСОКА, Мишел Бачелет, ја осуди четиригодишната затворска казна на соборената лидерка на Мјанмар Аунг Сан Су Чи, a критики беа упатени и Европската Унија,  како и други западни политичари и организации за човекови права.

Пресудата на Су Чи „затвора уште една врата за политичкиот дијалог“ во Мјанмар, каде војската ја презеде власта на 1 февруари, и „само ќе го продлабочи отфрлањето на пучот“, рече Бачелет.

„Политички мотивирана пресуда“

Су Чи денеска беше осудена на четири години затвор за поттикнување немири и кршење на епидемиолошките мерки, изјави извор запознаен со случајот, кој критичарите го опишаа како „фарса“.

„Пресудата е политички мотивирана, војската се обидува да ги инструментализира судовите за да ја отстрани целата политичка опозиција“, рече Бачелет. Су Чи (76) исто така е обвинета за корупција и изборна измама, додаде таа.

Таа предупреди дека армијата привела повеќе од 10.000 свои противници од пучот и дека најмалку 175 луѓе загинале во притвор, вклучително и многу членови на Националната лига за демократија (НЛД), „најмногу поради малтретирање или мачење”.

Башелет повика сите незаконски приведени веднаш да бидат ослободени. Башелет, исто така, остро го осуди вчерашниот напад во Јангон, кога безбедносните сили со камион влетаа во демонстрантите и пукаа во нив, при што загинаа пет лица. Британската влада, исто така, ја критикуваше пресудата на Су Чи, велејќи дека тоа е обид да се задуши опозицијата.

Соборената лидерка на Мјанмар Су Чи осудена на четири години затвор

Пресудата беше критикувана и од Кинезите

„Обединетото Кралство го повикува режимот да ги ослободи политичките затвореници, да започне дијалог и да дозволи враќање на демократијата“, рече министерката за надворешни работи Лиз Трус.

Пресудата беше критикувана и од Кина.

„Како пријателски сосед, искрено се надеваме дека сите страни во Мјанмар ќе дејствуваат во долгорочен интерес на земјата, ќе ги надминат разликите во уставната и правната рамка и ќе ја продолжат демократската транзиција соодветна на националните услови на Мјанмар“, рече Жао Лиџијан, Кинез. Портпаролот на Министерството за надворешни работи.

Пресудата ја осудија и Меѓународната кризна група, организациите за човекови права Фортифај Рајтс и Амнести Интернешнл, парламентарците на АСЕАН и мјанмарскиот историчар Тант Мајнт-У.

„Отстранувањето на Аунг Сан Су Чи од политиката не е нуспојава на пучот, тоа е главната причина за пучот“, рече Тант Мајнт-У, внук на поранешниот генерален секретар на ОН У Тант.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Хирург откри колку чини „лицето“ на Мадона: Таа негира дека правела операции

Следно

Спасовски: Полициските активности даваат резултати во намалувањето на бројот на сообраќајни несреќи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian