Ескобар: Меѓувладина конференција за С. Македонија на крајот на декември или во јануари

1 min read

Соединетите Американски Држави се надеваат дека првата меѓувладина конференција меѓу Северна Македонија и Европската Унија може да се случи оваа година, а ако не – тогаш што е можно побрзо следната година, вели шефот за Западен Балкан во американскиот Стејт департмент, Габриел Ескобар, во интервју за „360 степени“ кое ќе биде емитувано вечерва.

Ескобар денеска пристигна во неговата прва посета на Скопје по преземањето на новата функција во хиерархијата на американската дипломатија.

„За ова да се оствари, САД се во контакт со сите свои европски партнери“, вели Ескобар.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Фон дер Лајен: Целта е до средината на 2022 година да се вакцинира 70 отсто од населението

Следно

Табоада верува во триумф на Еурофарм Пелистер над Спортинг

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian