Бабиќ: Не очекува тешка и ментална борба против Спортинг 

2 mins read

Ракометарите на Еурофарм Пелистер утревечер (20.45 часот) играат против Спортинг Лисабон во рамки на шестото коло во Лигата на Европа и ќе се обидат да „се извадат“ за пропуштената победа во Португалија.

Во претходното коло, битолчани на гостувањето во Лисабон во финишот ја испуштија победата. Во последната минута влегоа со гол предност и напад, но грешката ги чинеше победа и искачување на првото место на табелата. Тренерот на Е. Пелистер, Жељко Бабиќ вели дека неговите ракометари ги очекува ментална битка со португалскиот тим.

– Играчите во Лисабон дадоа сè од себе, имаа фантастичен натпревар. Без оглед на тоа што го имавме последниот напад и можевме да победиме, и тие имаа офанзивен фаул во нивниот претходен обид. Во секој случај, играчите покажаа страшен карактер и го презентираа клубот, државата и себе фантастично. Сите знаеме дека е тешко да се освојуваат бодови на гостински терен и колку е добар Спортинг. Што се однесува до вториот натпревар, нè очекува голема борба. Јас дури би рекол една ментална битка, мора да бидеме целосно фокусирани, а исто толку мора да бидеме ментално цврсти и спремни да го чекаме нашиот момент. Тие десет до дванаесет минути ќе дојдат, а ние мора да сме спремни да го искористиме тој период кога ќе ротираат – вели Бабиќ.
 
Еурофарм Пелистер по пет кола се наоѓа на третото место на табелата во групата Д со шест бода, еден помалку од Ним и Спортинг кои се на делба на првото место.

– Знаевме од почетокот дека групата е изедначена и дека во принцип таа е едно големо „минско поле“. Сепак, таков е спортот. Мора на секој натпревар да си максимално сконцентриран и фокусиран, во добра форма, да имаш силен тимски дух. Ова коло може да се испостави како одлучувачко, иако мислам дека сè уште е рано. Како и да заврши ова коло, има уште многу да се игра. Сите се бориме за првите четири места. Колку бодови ќе требаат за тоа, можеби е рано да се зборува. Ќе се играат уште четири кола во новата година и сметам дека тие ќе бидат клучни за пласман во следната фаза на Европската лига

.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Министерката Стефоска и градоначалникот Пецаков за зачувување на статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО

Следно

ФОТО | Каде се и што прават денес ќерките на Гучи? Наследиле стотици милиони и побегнале од очите на јавноста

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian