ВИДЕО: Инциденти на протестите во Србија, маскирани напаѓачи се судрија со демонстрантите

1 min read

Низа инциденти се случија вчера на демонстрациите во Србија, на кои граѓани, во знак на протест против отворањето на рудник за литиум во западна Србија, блокираа клучни патишта и крстосници на педесетина локации ширум земјата.

Блокадите траеја од еден до два часа, а иако генерално поминаа мирно, на повеќе места настанаа тензии и се случија инциденти, главно во Белград и во Нови Сад.

Како што изјавија учесници на блокадите, полицијата не ги обезбедувала локациите, што создало погодна почва за судири со приврзаници на власта. Демонстрантите тврдат дека на повеќе места имало провокации од маскирани „хулигани“ кои ги навредувале собраните граѓани и фрлале со камења кон нив.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шампионот МЗТ успешен со ТФТ, продолжува да го „брка“ лидерот Пелистер

Следно

ВИДЕО | Сергеј збунет: Лила или Елена Ристевска – која е модна катастрофа оваа недела

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian