Нова студија: Сојот омиркон најверојатно има ген ист како настинката

4 mins read

Варијантата на коронавирусот омикрон можеби стекнала барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг вирус – веројатно оној што предизвикува обична настинка – присутен во исто време кај заразените клетки, тврдат американските научници.

Оваа генетска секвенца не се појавува во ниту една претходна верзија на коронавирусот, наречена САРС-КоВ-2, но е присутна кај многу други вируси, вклучително и оние кои предизвикуваат настинки, а исто така и во човечкиот геном, велат научниците.

Со вклучување на тој клип во сопствената структура, омикронот би можел да изгледа „почовечко“, што би му помогнало да избегне напад од човечкиот имунолошки систем, рече Венки Соундарарајан од компанијата за анализа на податоци со седиште во Кембриџ.

Резултатите од неговата студија се објавени на веб-страницата OSF Preprints.

Ова може да значи дека вирусот полесно се пренесува и предизвикува само блага или асимптоматска болест.

Научниците сè уште не знаат дали омикронот е позаразен од другите варијанти, дали предизвикува потешка болест и дали ќе ја потисне делтата како најраспространета варијанта.

Можеби ќе бидат потребни неколку недели за да се одговори на овие прашања.

Мутацијата можела да се случи кај лице со двата вируса

Според претходните студии, клетките во белите дробови и гастроинтестиналниот систем можат истовремено да бидат „домаќини“ на вирусот САРС-КоВ-2 и вирусот на настинка.

Таквата ко-инфекција создава услови за вирусна рекомбинација, процес во кој два различни вируси во иста клетка домаќин комуницираат еден со друг за да се копираат, создавајќи нови копии кои го имаат генетскиот материјал на двата „родитела“.

Оваа нова мутација најпрво би можела да се појави кај лице заразено со двата патогени кога варијантата на вирусот САРС-КоВ-2 ја „собрала“ генетската секвенца на друг вирус, изјавија Соундарарајан и неговите колеги во студијата која сè уште не е целосно разгледана.

Истата генетска секвенца се јавува многу пати кај еден од коронавирусите што предизвикува настинка кај луѓето – познат како HCoV-229E – и кај вирусот на хумана имунодефициенција (ХИВ) што предизвикува СИДА, рече Соундарарајан.

„Веројатно превидивме многу рекомбинации“

Јужна Африка, каде што првпат беше идентификуван омикронот, има највисока стапка на ХИВ во светот, што го ослабува имунолошкиот систем и ја зголемува подложноста на лицето на инфекции со вируси на настинка и други патогени.

Има многу луѓе во тој дел од светот кои можеби имале рекомбинација што го вовела тој сеприсутен сет на гени во омикронот, рече Соундарарајан.

„Веројатно ги занемаривме многуте рекомбинации што се случија со текот на времето и кои доведоа до појава на омикрони“, додаде Саундарарајан.

Потребни се повеќе истражувања за да се потврди потеклото на мутациите на омикрон и нивниот ефект врз функцијата и преносот на вирусот.

Постојат и други хипотези дека најновата варијанта омикрон можеби поминала некое време во развој кај животното домаќин.

Во меѓувреме, според Соундарарајан, новите наоди ја нагласуваат важноста луѓето да добиваат тековно достапни вакцини против коронавирус.

„Треба да се вакцинирате за да ги намалите шансите други луѓе, кои се имунокомпромитирани, да се сретнат со вирусот САРС-КоВ-2“, рече Соундарарајан.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Времето денес претежно облачно, од утре снег и на пониските места

Следно

Стоматолог Илија Караманов: Наследниот фактор е најчеста причина за појава на збиеност на забите

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian