Курти: Србија е најголем проблем за Косово, таа се однесува како „мала Русија“

2 mins read

Косовскиот премиер Албин Курти денеска оцени дека Србија „кон земјите произлезени од распадот на Југославија се однесува како „мала Русија, односно се однесува патерналистички и хегемонистички”. Во интервју за подгоричка Побједа, Курти рече дека Србија треба да го прифати Косово како рамноправна соседна држава“, а тоа е најголемиот проблем на Косово, пишува НовиМагазин.рс.

Тој додаде дека „односите Косово-Србија“ се исти како и пред два месеци – „ниту подобри, ниту полоши“.

„Имаме работа со држава која не го признава Косово, која е автократска и промосковска. Од друга страна, Косово е независна и суверена држава, има свој територијален интегритет, но и многу проблеми“, рече Курти.

Тој оцени дека актуелната ситуација на Западен Балкан изгледа како „минијатурна реплика на Руската Федерација“ и дека Србија на Западен Балкан се однесува како Русија во своето соседство – „босанскиот ентитет се обидува да ја претвори Република Српска во Белорусија, а Црна Гора во Украина“.

„Србија во суштина не ја признава државноста на земјите кои не се членки на ЕУ – Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, дури и Северна Македонија. Напротив, таа ги смета овие држави за привремени и е ангажирана со сите свои капацитети да ја уништи нивната државност“, рече Курти. кажа.

Зборувајќи за проектот Отворен Балкан, тој рече дека проектот „не може да постои“ се додека Србија е затворена за Косово, додека не прифати пасоши, документи за идентификација, дипломи и косовски печати“.

„Отворен Балкан е повеќе како Балканот кој е отворен за влијанија од исток, особено од Русија и Кина. Отворен за автократија, корупција, воени злосторници… Се е спротивно на европските вредности на демократијата и владеењето на правото“, Курти. кажа.

Според него, Отворен Балкан значи дека другите земји од Западен Балкан остануваат отворени за Русија и Кина.

„Косово се спротивставува на таа намера, инсистирајќи дека Европа е наш континент, а ЕУ наша судбина“, рече Курти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Провокации за Левандовски од навивачите на Борусија Дортмунд

Следно

Јавно ја навреди, па таа го натера искрено да се извини: 50 Сент ја исмеа топлес фотографијата на Мадона

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian