ВИДЕО | Силна вулканска ерупција во Индонезија

1 min read

На островот Јава во Индонезија, активен вулкан еруптираше по втор пат за неколку месеци.

Локалните жители бегаат од огромниот облак од пепел од вулканот Семеру.

Се уште нема извештаи за жртви, евакуацијата е во тек.

Надзорното тело издаде предупредување до авиокомпаниите за облак од пепел што се издигнува до 15.000 метри.

Последен пат вулканот еруптираше во јануари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Отворен реконструираниот спортски комплекс „Марко Божиновски“ во општина Аеродром

Следно

Таравари нема да му се извини на Заев

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian