Русија и Хрватска ќе играат во финалето на Дејвис Купот

1 min read

Тениската репрезентација на Русија е вториот финалист во Дејвис куп натпреварувањето откако денеска во второто полуфинале во Мадрид ја совлада Германија со 2:0.  

Триумфот на Русија и го донесоа Андреј Рубљов и Данил Медведев, така што резултатот во двојки нема да има значење за конечниот исход.

Противник на Русија во финалето ќе биде Хрватска која вчера со 2:1 ја совлада Србија.
Рубљов денеска го одигра најдобриот меч во овогодинешното издание на Дејвис купот и во два сета со 6:4,6:0 го победи Доминик Кепфер.

Во вториот меч, Данил Медведев ја оправда улогата на фаворит против Јан Ленард Штруф и за 65 минути игра славеше со 6:4,6:4.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Таравари нема да му се извини на Заев

Следно

Масовна тепачка на протестот во Нови Сад, има повредени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian