Првиот Хрват со вграден чип: „Луѓето мислат дека се чипирав за да не добијам корона“

2 mins read

Денис Периша е првиот хрватски киборг и првиот човек во Хрватска кој вградил чип во прстот. Тој рече дека има чип со големина на зрно ориз. Првичната идеја беше дека тој може да го искористи за да ја отклучи вратата од станот и влезот во зградата.

Сакав да ја потпирам раката на еден чип, да ја отворам влезната врата и вратата од мојот стан. Затоа отидов да се развивам колку што можам повеќе со тој чип“, изјави Периша за RTL Direkt. Во емисијата тестираше дали пет куни ќе стојат на прстот каде што е чипот, но тоа не се случи.

Денис рече дека може да плати еднаш во продавница, но чипот потоа треба повторно да се програмира, што не е многу практично за него. Открил дека продавачките чудно го погледнале кога тој посегнал да плати.

Тој вели дека во чипот може да ги стави сите лични документи, од лична карта до возачка дозвола, но во Хрватска моментално нема барање за тоа. Тој вели дека не е нелегално да се има чип.

” Никој не го спречува читањето на чипот. Впрочем, тоа е моја информација“, објасни Периша.

Тој откри и како дошол до оваа идеја.

„Идејата дојде затоа што видов дека северните земји почнаа со тоа затоа што компаниите ги условуваа влезот во компанијата да се чипира, да се види кој кога дошол. Особено кога има повеќе нивоа на безбедност. Го најдов чипот на страницата на Интернет наречена Опасни работи и реков зошто да не?“, рече првиот хрватски киборг.

Откри дека шприцот го вметнал чипот под кожата. Тој се осврна и на приказните на луѓето кои велат дека со вакцини се вакцинираат луѓе. Но, тоа за него е лудост.

Тој има и нови планови со чипот. Тој сака да го инсталира на друга фреквенција за да може да го запали моторот само со ставање на раката врз него. Со хакери секојдневно ги истражува сите можности на чипови и се што е сеуште експериментално.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Голден Стејт ја прекина победничката серија на Феникс

Следно

ВИДЕО | Готвиме со Маја: Месна тава, супа со компир и шунка, и топло-ладна компир салата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian