Какво понижување за Роналдо, ниту португалските новинари не гласаа за него во изборот за „Златна топка“

1 min read

Кристијано Роналдо ќе сака што побрзо да ја заборави оваа година, а круната на лошата 2021 година на клупски и на репрезентативен план беше изборот за „Златната топка“ каде за прв пат по 2010 година не е избран меѓу најдобрите четворица фудбалери.

Роналдо на крајот заврши на шестото место. Згора на тоа, Роналдо доживеа големо понижување од португалските новинари кои не гласаа за него во изборот за „Златната топка “.

Новинарот Жоаким Рита кој работи за португалскиот ТВ канал СИЦ, не го даде својот глас за Роналдо, туку гласаше за Нголо Канте, Роберт Левандовски, Килијан Мбапе, Жоржињо и Мохамед Салах.

За Роналдо гласаа новинарите од Кајмански острови, Холандија, Турција, Никарагва, Киргистан и Централноафриканската држава. На крајот Роналдо доби само 178 поени, додека победникот Меси 613 гласови, 33 повеќе од Роберт Левандовски кој заврши на второто место.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мицкоски: Заев е заложник на Ахмети и Груби

Следно

Какво кафе ви е омилено? Еве што кажува изборот на оваа „магична“ напивка за вас!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian