Белата куќа чува големи тајни: Била градена од робови, главниот архитект бил Ирец и не требало да биде во бела боја!

1 min read

Имено, републиканецот Теодор Рузвелт, кој живеел во неа од 1901 до 1909 година, го дал името што е вообичаено и денес. Тој официјално го направил тоа на 12 октомври 1901 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The White House (@whitehouse)

Пред тоа, биле користени имиња како Претседателска куќа, Претседателски замок и Извршен замок.

Мора да се признае, првиот претседател што ја нарекол така, човекот што го измислил името, бил Џон Адамс, вториот американски претседател (1797-1801). Овој прекар започнал да се појавува во весниците во почетокот на 19 век, но дури…

Целиот текст и фотографиите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Работнички со пресврт до триумф над Кожув

Следно

Направен првиот унисекс кондом: Како функционира?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian