ВИДЕО | Никогаш не е доцна: Индијка на 104 години научила на чита и пишува

1 min read

Кутијама, 104-годишна жена во јужната индиска држава Керала, отсекогаш сакала да оди на училиште. Но, раниот брак и животот фокусиран на домашните работи ставиле крај на тој сон.

Но, нејзиниот сон станал реалност кога конечно добила шанса да се приклучи на програмата за описменување, спонзорирана од владата.

На 104 години научила да чита и пишува – нешто што сакала да го прави уште од детството. А кратко потоа, стигнала до насловните страници со 89 од 100 поени на официјалниот тест за писменост.

Отсекогаш сакав да учам, но никогаш не учев затоа што се занимавав со домашни работи. Моите браќа и сестри исто така не одеа на училиште. Имав 16 години кога моите родители се омажија за мене. Работев многу дома, од влечење трева до хранење стока. Така, не можев да одам никаде и не можев да одам на училиште, додаде таа., изјави оваа жена за Би-Би-Си.

Како што вели, сакала да стане учителка, но тоа не се случило бидејќи не одела на училиште.

Таа почнала да учи да чита и пишува пред една година.

Седев до моите внуци додека учеа и внимателно ги гледав. И тогаш наставникот рече дека ќе ми даде книги ако ме интересира. Ги читав тие книги одново и одново, вели оваа жена.

Ги споредив книгите со книгите на моите внуци, но нивните беа на англиски јазик, а јас не знам англиски, додаде таа.

Според неа, испитот не и бил тежок и добила 89 поени од можни 100.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јавноста згрозена од интимните детали од животот на двојката Вил и Џејда Пинкет Смит: Покренаа и петиција!

Следно

ВИДЕО: Автобус се преврте во Србија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian