Јувентус би можел да биде отстранет од меѓународните турнири

1 min read

Јувентус денеска излезе со две официјални соопштенија, со кои го потврди упадот на италијанските власти во канцелариите на клубот поради сомневање за финансиска измама со трансферите, вклучително и онаа на Кристијано Роналдо во Манчестер јунајтед ова лето.

Во првото соопштение се зборува за финансиските санкции со кои би можел да се соочи клубот доколку биде виновен. Тие признаваат дека во најлош случај велат дека „нема да можат да продолжат со нивниот бизнис“. Друго сценарио е одреден број акционери да ги повлечат своите инвестиции, што би ги чинело „бјанконерите“ 255 милиони евра.

Она што ја комплицира ситуацијата на Јувентус е фактот што клубот тргува со акции на берзата, за разлика од другите италијански клубови.

Што се однесува до второто соопштение, кој се занимава со спортскиот аспект на ситуацијата, се споменува дека како последна опција „Јувентус може да биде отстранет од националните и меѓународните турнири“.

Тоа значи дека „Старата дама“ нема да има право да се натпреварува во Серија А, Купот на Италија и Лигата на шампионите/Лига Европа/Конференциска лига, но веруваат дека тешко дека ќе се случи тоа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Директорот на штипската гимназија обвинува за притисоци од новата локална власт

Следно

Полициска акција во Косово: Уапсени над 30 луѓе во неколку општини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian