Стратегиско „бетонирање“ на врските: Емиратите купуваат 80 француски „рафали“ за 17 милијарди евра

1 min read

Обединетите Арапски Емирати Франција ги „бетонираа“ економските и политичките врски со Париз, купувајќи 80 борбени авиони „рафал“ и 12 хеликоптери „каракал“ за вкупно 17 милијарди евра.

Ова е најголем пакет борбени авиони што Франција воопшто некогаш го продала, а се надоврзува на продажбата на „рафали“ на Грција, Хрватска и на Египет. Во пакетот се и 12 хеликоптери „каракал“, кои се повеќенаменска верзија на моделот „суперпума“ на „Ербас“.

Историскиот договор во Дубаи свечено го потпишаа претседателот Емануел Макрон и принцот од Абу Даби, Шеих Мохамед бин Зајед ал Нахјан.

– Овој договор го цементира стратегиското партнерство, кое е посилно од кога било и директно придонесува за регионалната стабилност – соопшти Елисејската палата.

Франција веќе има своја воена база близу Абу Даби, а Емиратите во воената авијација имаат француски „мираж 2000“.

Француски „рафал” на воздухопловно шоу во Дубаи во 2015 година/Фото: EPA/ALI HAIDER

Преговорите за замена на „миражите“ со помодерни авиони „рафал“ се одвиваа повеќе од една деценија. Абу Даби во 2011 година ја одби како „некомпетитивна и нефункционална“ понудата од Франција за продажба на 60 авиони. Емиратите во меѓувреме нарачаа и американски борбени авиони „ф-35“, но Вашингтон не ја одобрил зделката поради загриженост за економските врски на заливската земја со Кина.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсовска постави нов директор на ЈП Лајка

Следно

Маричиќ: Апелираме што поскоро ЕУ да донесе одлука за првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian