Си: За да ја разберете Кина мора да ја разберете Комунистичката партија

1 min read

 Ако сакате да ја разберете денешна Кина, мора да ја разберете Комунистичката партија на Кина, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на церемонијата на отворањето на Меѓународната конференција „Разбирање на Кина” (Гуангжу) 2021 година.

Си, во видео-обраќање од Пекинг, истакна дека во текот на изминатите сто години од нејзиното формирање, Комунистичка партија го обединила и го водела кинескиот народ во нејзините непрекинати борби, кои, според него, суштински ја промениле иднината и судбината на кинескиот народ.

– Комунистичка партија на Кина ќе се придржува до патот на мирен развој, ќе инсистира на политика на отворање кон светот, ќе промовира градење заедница со заедничка иднина на човештвото и ќе промовира заеднички вредности на мир, развој, правда, правда, демократија и слобода за целото човештво, истакна Си.

Тој додаде дека Комунистичката партија на Кина секогаш ќе биде градител на светскиот мир, ќе придонесува за глобалниот развој и ќе го брани меѓународниот поредок и ќе се стреми да даде нов и поголем придонес за напредокот на човековата цивилизација и светскиот мир и развој

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стојанов: Инвеститорот е фер, ги обесштети новомаалци и по 70 години ќе живееме нормален градски живот

Следно

Погребот на 45-те жртви од автобуската несреќа го одложи состанокот на Алтернатива за влез во Владата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian