Почина Момчило Моца Вукотиќ, легендарниот фудбалер на Партизан

1 min read

Хумска се збогува со иконата која го носеше дресот на белградските „црно-бели“: „Ти беше еден од најголемите…“

По кратко и тешко боледување денеска во Белград почина Момчило Моца Вукотиќ, легендарниот фудбалер на Партизан почина на 72-годишна возраст.

Вукотиќ најголемиот дел од кариерата го помина играјќи во „црно-белиот“ дрес, во кој беше рекордер со вкупно 791 одигран натпревар и 339 голови за Партизан.

Беше југословенски и српски фудбалер, а подоцна и тренер. За југословенската репрезентација играше 14 пати, а дебитираше во 1972 година против Италија кога постигна гол во поразот од Југославија со 3:1.

Од мали нозе беше член на Партизан. Во 1968 година стана првотимец. Со „црно-белите“ трипати го освојуваше првенството на Југославија: 1976, 1978 и 1983 година. Во два наврати беше член на клубот од Хумска, во периодот 1968-1978 и 1979-1984 година.

Воедно беше член на францускиот клуб Бордо од 1978 до јули 1979. Кариерата ја заврши во сезоната 1983/84. а истата година е назначен за технички раководител на ФК Партизан.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Плач, болка и тага: Студеничани, Моране и Долно Количани се простија од своите сограѓани кои загинаа во автобуската несреќа

Следно

ФОТО+ВИДЕО Убавата партнерка на Ана Брнабиќ во ефектен фустан осамна на насловната на странски магазин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian