Откриено кои се најголемите пијаници во светот

1 min read

Австралијците се прогласени за најголеми пијаници во светот, откако беше утврдено дека во 2020 година консумирале алкохол до онесвестување речиси двојно повеќе од луѓето на други места, според годишното меѓународно истражување за употреба на дрога и алкохол.

Повеќе од 32.000 луѓе од 22 земји ја пријавиле својата употреба на дрога и алкохол во Глобалното истражување за дрога и алкохол во 2021 година. Извештајот објавен во четвртокот покажува дека австралиските испитаници се опивале повеќе од два пати месечно (околу 27 пати годишно), додека глобалниот просек бил околу 14 пати, или нешто повеќе од еден месец.

Данска и Финска се изедначени на второто место, а испитаниците од секоја земја пријавиле дека се опиле речиси два пати месечно минатата година. Истражувањето го дефинираше пијанството како ситуации во кои физичките и менталните способности се нарушени до тој степен што се нарушени рамнотежата, фокусот и говорот. Утврдено е дека Мексиканците имаат најмалку шанси да стигнат до оваа состојба, пишува РТ.

Скоро четвртина од австралиските испитаници се пожалиле на нивните навики за пиење, а речиси три четвртини од учесниците рекле дека не се задоволни бидејќи „пиеле премногу брзо“.

Австралиските алкохоличари се исто така на исто ниво со финските испитаници на врвот на листата кога станува збор за барање итна медицинска помош за „сериозни“ ситуации поврзани со алкохол.

Водечката истражувачка Моника Барат изјави дека пивото е омилен избор за пијалок во време на ковид пандемијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Жителите на оваа земја се прогласени за најголеми алкохоличари во светот!

Следно

Некој отрул кучиња во Мариово, за малку ќе ги збришел сите мршојадци во земјава

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian