Откриена е нова планета со големина колку Марс, слична на Меркур, а годината трае 8 часа

2 mins read

Астрономите пронајдоа далечна егзопланета чија површина би можела да биде направена од стопено железо. Планетата е оддалечена 31 светлосна година од Земјата и има дијаметар од нешто повеќе од 9.000 километри што ја прави приближно со големина на Марс.

„Со прецизно одредување на нејзиниот радиус и маса е класифицирана како карпеста планета“, рече Кристин Лам од Германскиот авијациски центар.

„Се чини дека има сличности со Меркур. Ова ја става меѓу помалите планети на Земјата и го носи истражувањето чекор напред во потрагата по „друга Земја““, рече таа.

Една година на оваа планета трае помалку од осум часа, што ја прави дел од групата планети со „ултракраток период“ (USP), кои орбитираат околу својата ѕвезда помалку од еден Земјен ден.

Бидејќи планетата е толку блиску до ѕвездите, температурата на нејзината површина би можела да достигне 1.500 степени Целзиусови, повеќе од 500 пати поголема од онаа на Земјата.

„Веќе знаеме неколку од нив (USP планети), но нивното потекло моментално е непознато“, рече д-р Лам, додавајќи: „Со мерење на прецизните основни својства на планетата USP, можеме да добиеме увид во историјата на формирањето на системот и еволуција.

Истражувачите ги утврдиле радиусот и масата на планетата со висок степен на прецизност со мерење на нејзината радијална брзина, осцилација додека се движи кон и од Земјата, што исто така им дало повеќе информации за нејзината внатрешна структура.

„Високата густина покажува дека на планетата доминира железно јадро“, велат од Германскиот центар за воздухопловство.

Се вели дека овие својства се слични на оние на Меркур, со неговото непропорционално големо јадро од железо и никел што го разликува од другите копнени тела во Сончевиот систем.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Славната комичарка се бори со ракот: „По инцидентот со Трамп, испив 100 таблети“

Следно

Поставена пристапна рампа пред влезот на општина Кисела Вода

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian