Во БиХ се уште не е постигнат договор за изборните реформи

1 min read

Во Федерацијата БиХ не е постигнат договор по серијата неколкучасовни разговори во изминатите три дена за промени во изборното законодавство на меѓународните претставници со политичките лидери.

Специјалниот претставник на САД задолжен за изборниот закон во БиХ, Метју Палмер очекува договор да биде постигнат до крајот на годинава. Во изјава за Ал Џезира Балкан, Палмер рече дека сега партиите знаат што е на маса и дека треба „сериозно да ја сфатат работата”.

Лидерите на партиите во БиХ разговараа за изборната реформа со Палмер и со директорката на службата за надворешни работи на Европската унија, Анџелина Ајхорц.

Метју Палмер EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Палмер повтори дека БиХ ја има целосната поддршка од САД.

„Сигурни сме дека ова е можност да се позанимаваме со изборните реформи и ограничените и насочени промени на Уставот (БиХ). Тие реформи би ја зајакнале институционалната рамка на Босна и Херцеговина и изборите во есента следната година би биле потранспарентни и поодговорни, а граѓаните на Босна и Херцеговина би биле сигурни дека нивниот глас се брои и дека ќе се одрази на државните институции”,  изјави Палмер.

Ајхорц пак изјави дека „се уште е рано за договор”, но дека активно се работи на тоа

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Одлична партија на Дончиќ, Јанис ја реши драмата во Милвоки

Следно

ВИДЕО | … многу емотивно: Алек Болдвин со прво ТВ интервју по пукањето во „Rust“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian