ВИДЕО: Каков јубилеј на Кристијано Роналдо, дојде до бројката од 800 голови во кариерата

1 min read

Кристијано Роналдо беше вистински херој во победата на Манчестер јунајтед над Арсенал од 3:2 со постигнати два гола. Првиот гол го постигна во 52 минута и тоа беше негов 800 гол во професионалната кариера. Подоцна од пенал го постигна 801 гол и му ја донесе победата над Арссенал.

Во дресот на Јунајтед кој го носеше од 2003 до 2009 година и повторно од оваа сезона Португалецот постигна 130 гола. За Реал Мадрид даде 450 гола, додека во дресот на Јунајтед постигна 101 гол. За матичниот клуб Спортинг постигна пет гола, додека за репрезентацијата на Португалија даде 115 гола.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мицкоски до Софија: ВМРО-ДПМНЕ нема да почитува едностран договор потпишан со Заев

Следно

На денешен ден – 3 декември

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian