ВИДЕО | Готвиме со Маја: Превртена пита од јаболка

3 mins read

Познатата готвачка Маја денес ни подготви интересни рецепти кои ја разигруваат фантазијата околу класичната пита со јаболка. Погледнете како Маја ни подготвува превртена пита од јаболка.

Солен карамел сос

4 лажици шеќер

2 лажици путер

4 лажици вода

1 лажичка сол

 

 1. Во сува тава ставете го шеќерот и мешајте додека се стопи.
 2. Потоа додадете го путерот а потоа и водата и посолете.
 3. Ќе добиете темно кафеав карамел во течна состојба кој ќе го префрлите во кружен калап обложен со хартија за печење (најдобро во силиконски калап).
 4. Оставете го малку да се олади.

Полнење

2 јаболка

1 круша

1 лажичка путер

1/2 лажичка Вегета Маестро цимет

1 Вегета Маестро каранфилче

 

 1. Јаболката исечете ги на кругови и извадете им ја средината.
 2. Испржете ги на малку путер додека не заруменат.
 3. Крушите исечете ги на полумесечини
 4. Овошјето наредете го врз карамелата во калапот наизменично.
 5. Посипете со цимет и толчено каранфилче.

 

Тесто

200 г брашно

1 Долчела пециво

2 јајца

½ лажичка Вегета Маестро цимет

150 г кафеав шеќер

1 Долчела лимон шеќер

80 мл О’Плант млеко од бадем

60 г несолени бадеми

1 топка сладолед за послужување

 

 1. Во сад изматете ги благо јајцата, додадете млеко од бадем, пециво и лимон шеќер.
 2. Потоа додадете го кафеавиот шеќер и изматете убаво.
 3. Додадете го брашното и кршените бадеми и убаво соединете.
 4. Смесата додадете ја врз овошјето во калапот.
 5. Ставете го во загреана рерна на 180 степени и печете околу 30 минути.
 6. Проверете со чепкалка дали е печено.
 7. Кога ќе се испече, се остава да се олади на собна температура а потоа оди во фрижидер за карамелата убаво да се стегне.
 8. Калапот превртете го и извадете ја питата.
 9. Послужете со сладолед
готвиме со маја
Фото: Промо

Пржени пити од јаболка

Тесто

2 чаши брашно

100 г путер

1 јајце

1/2 чаша ледена вода

1/3 лажичка Вегета Маестро цимет

 

 1. Од состојките замесете средно меко тесто и развлечете го во кора со дебелина од половина сантиметар.
 2. Со калап извадете четвртасти форми и полнете ги со различни полнења.
 3. Можете да ставите крем, џем, кршени наполитанки или пржено овошје со малку цимет.
 4. Превиткајте на половина за да добиете триаголници и со помош на виљушка стиснете ги краевите за да се затвори тестото. Премачкајте со вода за поубаво да се залепи тестото.
 5. Триаголниците пржете ги во врело масло, додека не заруменат.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Адеми и Ристовски останаа без тренер, Крзнар си даде оставка во програма во живо

Следно

Болдвин ја промени приказната: Никогаш не би вперил пиштол и не би повлекол чкрапало

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian