Откриена можната причина за појавување згрутчувања поради вакцината AstraZeneca

2 mins read

Научници веруваат дека откриле како се случуваат екстремно ретки случаи на згрутчување на крвта по добивање на вакцината AstraZeneca.

Тим експерти од Кардиф и САД дошле до заклучок дека клучна компонента на вакцината привлекува протеин во крвта, што доведува до верижна реакција во која е вклучен имунолошкиот систем, што може да резултира со опасни згрутчувања, пишува Би-Би-Си.

Се верува дека вакцината против КОВИД-19 спасила околу милион животи, но постои загриженост за ретката појава на згрутчување на крвта по примањето на вакцината, поради што, на пример, во Британија, на оние под 40 години им се нуди алтернативна вакцина.

AstraZeneca исто така започна истрага за причините за згрутчување на крвта. Портпаролката на компанијата рече дека тие се јавуваат многу почесто поради инфекција со коронавирусот отколку поради вакцината и дека се уште не е утврдено целосно објаснување за тој феномен.

Според Би-Би-Си, вакцината се состои од генетски материјал Ковид-19 во комбинација со послаба верзија на вирусот. Содржината на инјекцијата се инјектира во мускулите, но понекогаш и во крвта, каде што може да привлече протеински тромбоцитен фактор 4.

Во ретки случаи, имунолошкиот систем го заменува протеинот со вирус и ослободува антитела кои го напаѓаат, предизвикувајќи формирање на грутка, што е поттик за формирање на згрутчување на крвта.

„Аденовирусот има многу негативна површина, а тромбоцитниот фактор 4 многу позитивна, така што тие добро се совпаѓаат“, објасни Алан Паркер, истражувач од Универзитетот во Кардиф.

„Сега знаеме што е предизвикувач, но треба многу нешта да се усогласат (за да се формира згрутчување)“, додаде тој, објаснувајќи зошто згрутчувањето е многу ретко.

Речиси 50 милиони дози од вакцината AstraZeneca се дадени во Обединетото Кралство, а пријавени се 73 смртни случаи поврзани со згрутчување на крвта.

Истражувањето ќе продолжи.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 2 декември: Никој не може да ви го одземе шармот

Следно

КИНЕСКИ НАУЧНИЦИ: Пронајдено антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian