Кинески научници нашле антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирус

3 mins read

Додека целиот свет се плаши од омикрон, нов вид на коронавирус, научниците од Кина влеаа нова надеж тврдејќи дека изолирале антитело што може ефикасно да ги неутрализира сите варијанти на коронавирус, пишува Вашингтон Пост.

Авторите на студијата, која беше објавена во вторникот, тврдат дека е докажано дека моноклоналното антитело 35B5 во лабораториски услови, но и во студиите спроведени на живи организми (хуманизирани глувци), го неутрализира типот на ковид 19 без мутации.кои предизвикуваат загриженост.

Српска докторка даде свое мислење за студијата

Д-р Јелена Беговиќ, директорка на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство, за српски курир објаснува дека моноклоналните антитела се големи протеини кои се користат во различни терапии, вклучувајќи го и ковид 19.

Како што кажува и самиот збор, антителата се специфичен дел од имунолошкиот систем и учествуваат во борбата, на пример, против вирусот врзувајќи го за него и неутрализирајќи го. Ваквите антитела веќе се користат во пракса за пасивна одбрана од инфекција со коронавирус (лекови чие име завршува на маб – кратенка од моноклонално антитело на англиски). Благодарение на развојот на технологиите во минатиот век, антителата можат да се произведуваат на различни начини, а кога тоа производство е такво што сите антитела се идентични едно со друго, тогаш тие се нарекуваат моноклонални. Затоа тие се однесуваат исто, т.е. тие се поврзани со истиот дел од вирусот во овој случај – објаснува д-р Беговиќ.

Беговиќ потсетува дека експериментите досега се правеле само на глувци, што, како што вели, значи дека иако резултатите се ветувачки – кај луѓето се уште не се потврдени.

Идејата е да се најде антитело кое од една страна ефикасно го елиминира ефектот на вирусот, а од друга страна се врзува за делот од вирусот кој малку или воопшто не се менува (за разлика од деловите на S протеинот кои се предмет на промена). Целта е да се добие антитело кое е ефикасно не само против соевите што веќе ги имаме сретнато (на пример алфа и делта), туку веројатно ќе биде ефикасно и против идните варијанти на круната – да биде чекор понапред од вирусот во оваа борба – вели д-р Беговиќ, заклучувајќи дека ваквите истражувања и резултати се основа за понатамошен развој на вакцините

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Најубавата жена на светот плени со својата едноставност: Моника Белучи знае како да го шармира светот

Следно

Ковачевски: Со Алтернатива зборуваме за одговорности во Владата, не за распределба на ресори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian