Вучиќ тврди дека демонстрантите на протестот биле вооружени

2 mins read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва зборуваше за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот во Шабац, пишува Б92.

Тој вели дека протестите започнале од луѓето кои напаѓале со чекани и секири и чекани.

„Оние кои требаше да бидат луѓе со голи раце беа вооружени и ги нападнаа луѓето кои не го прекршија законот. Луѓето мора да знаат дека одењето по патишта не е во согласност со законот и е спротивно на секој закон на сите земји. загрозувам други луѓе, кои можам да ги споделам со нив, но не ги споделувам нивните ставови“, рече Вучиќ.

Тој наведува дека полицијата не смее да обезбеди никаков протест со кој се блокираат патиштата, бидејќи тоа не е во согласност со законот.

„Полицијата треба да каже дека е незаконски, и дека не учествува во незаконски дејствија. Целата одговорност е на оние што го прекршуваат законот и за тоа ќе одговараат“, рече претседателот.

„Уште не го потпишав законот за експропријација“

Вучиќ говореше и дека не го потпишал законот за експропријација и дека сè уште ја проучуваат неговата „целосна уставност”, додека Законот за референдум е во согласност со Уставот и препораките на Венецијанската комисија.

Потсетуваме, на 27 ноември неколку илјади српски граѓани учествуваа во блокадата на главните патишта низ земјата, како и на протестни прошетки во Белград.

На протестот, организиран од неколку еколошки здруженија, граѓански иницијативи и опозициски партии, се бараше прекин на проектите кои се сметаат за штетни за животната средина, меѓу кои и проектот Рио Тинто, како и српскиот претседател да не ги потпише измените на Законот за експропријација.

Со овие измени се овозможува државата по итна постапка, со скратени рокови, да конфискува имот во приватна сопственост и за тоа да му исплати надомест на сопственикот – доколку конфискацијата на имотот е неопходна поради проекти од јавен интерес.

ВИДЕО | Андоновиќ: Протестите во Белград како увертира во предизборието во април следната година

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: „Проектилот“ на Ибрахимовиќ за водство на Милан во Џенова

Следно

ФОТО | 17 годишната ќерка е копија на Џулија Робертс: Многу ретка фотографија од близнаците на глумицата!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian