Србија ја модернизира, а Приштина ја зголемува својата војска

2 mins read

Модернизацијата на Армијата на Србија со новата технологија ќе го надмине прагот на трошоци од две милијарди евра, според досега потрошените пари од 2016 година и планот за следната година, пишува порталот „Балканска безбедносна мрежа“.

По долга серија сушни години со скромни трошоци за набавка на Армијата на Србија, во декември 2016 година започна брз процес на модернизација. Во периодот до 2020 година, според завршните буџетски сметки за економската класификација поврзана со технологија, се наведува во текстот.

Тие потсетуваат на растот на набавките кој продолжи и во 2021 година, а со дополнителни пари буџетот за одбрана на Србија годинава првпат ја надмина границата од една милијарда евра.

Во 2020 и 2021 година беа договорени големи набавки на оружје од домашно производство, како борбени возила Лазар 3 и Милош и самоодни хаубици Нора-Б52. Во 2022 година според Законот за буџет се планира да се потрошат 514,27 мил. економска класификација 512 евра, а се проценува дека, судејќи според досегашната практика, повеќе пари ќе стигнат во воената каса. Кога се што е потрошено од 2016 година, планирано за годинава и планирано за следната година, околу 2,084 милијарди евра ќе се потроши, стои во текстот.

Приштина ја зголемува својата војска

Властите во Приштина донесоа одлука да го зголемат бројот на Косовските безбедносни сили (КБС) следната година за околу 20 отсто, од 4.000 на 4.800 лица, објави порталот „Балканска безбедносна мрежа“.

Владата во Приштина на тој начин ќе биде единствената во Европа која ќе го удвои бројот на војници за пет години. Законот за КБС од декември 2018 година предвидува бројот на луѓе под оружје, а тоа ниво ќе се достигне постепено. Пред е донесен закон, во тие сили имало 2.426 лица во униформи, а 2.500 по бројот на формациските позиции, се вели во текстот.

Вкупниот буџет на Министерството за одбрана и на КБС е околу 102 милиони евра, од кои една третина е наменета за плати.

За 2023 година се очекува буџетот за одбрана да порасне на 116 милиони евра, а во 2024 година на околу 135 милиони евра.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Во Полска се случи можеби најголемиот пресврт во историјата на ракометот!

Следно

ФОТО | Фотографот на Ѓорѓе Балашевиќ емотивно објави свои необјавени фотографии од панонскиот морнар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian