Филипче: ДНК анализите на починатите во автобуската несреќа во Бугарија ќе бидат завршени денеска или утре

1 min read

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска или утре треба да завршат ДНК анализите на починатите во автобуската несреќа во Бугарија, по што, како што рече, ќе се организира транспортот на нивните тела во земјава.

– Интензивно се работи да се завршат ДНК анализите. Тоа го работат колегите во Бугарија, нашите колеги тука од Институтот за судска медицина се во секојдневна комуникација со нив. Тоа е нешто што треба да се заврши денеска или утре по што ќе се организира транспортот на телата на починатите, рече Филипче во одговор на новинарско прашање по прес-конференцијата на Здружението на луѓето што живеат со ХИВ – Заедно посилни по повод Светскиот ден на СИДА.

Автобуската несреќа се случи ноќта меѓу 22 и 23 ноември кога автобус на „Беса транс” на враќање од Истанбул се запали на патот „Струма” во близина на Софија.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

Следно

Вујовиќ: Гаџа нема да патува со нас, секако не сме фаворити против Кил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian