Груби: Премиерот Заев, кохезиониот елемент на коалиционите партнери

1 min read

Не е инсистирање само на ДУИ, инсистирање е на сите министри кои се дел од владиниот кабинет, вклучително и на СДСМ, но и на сите други коалициски партнери за г.Зоран Заев да продолжи да ја извршува премиерската функција до крајот на мандатот на оваа влада. Ова го изјави првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби во емисијата 200 со новинарот Назим Рашиди, пишува gazeta.mk

„Зоран Заев поднесе оставка со која не се согласивме затоа што сметавме дека локалните избори не можат да имаат последици за управувањето со државата и владејачката коалиција. Г. Заев од 2017 до 2020 година во партнерство со нас докажа дека донел доста храбри одлуки за стратешката иднина на нашата заедничка држава, било да е тоа со промена на уставот, било со договорот од Преспа, било да е со договорот за добрососедство. дали тоа е заокружување на нормативниот дел од Охридскиот договор преку донесување и спроведување на Законот за употреба на јазиците. Сега кога дојдовме до големо финале во преговорите што ги имаме со нашиот сосед Бугарија за деблокирање на нашиот напредок кон ЕУ, г. Зоран Заев е централна фигура.

Извор: gazeta.mk

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Груби: Владата одвои милијарда денари за да се надмине шокот од енергетската криза

Следно

Вооружен тинејџер усмртил три ученици во американско училиште

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian