Кошаркарите заминаа за Киев

1 min read

Кошаркарската репрезентација на Македонија утринава во два часот по полноќ тргна на пат кон Киев каде утре го игра вториот натпревар од квалификациите за Светското првенство кое ќе се одржи 2023 година.

Бидејќи нема директна линија Скопје-Киев, кошаркарската експедиција ќе патува преку Виена, а во текот на утрешниот ден треба да одржат тренинг во „Дворецот на спортовите“ каде ќе се игра и натпреварот со Украина.

Мечот помеѓу селекциите на Украина и Македонија е закажан за 29 ноември, од 18 часот.

Во првото коло од квалификациите во групата Г и двете репрезентации загубија, Македонија е поразена со 65:94 од Шпанија, додека Украина загуби со 88:83 од Грузија.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Газдата на Беса Транс: Патниците ги сметавме за наше семејство, доаѓале и порано на нашите тури

Следно

Хрватски пулмолог разви нов метод со кој спасува пациенти со ковид: „Знаеме кој ќе заврши на респиратор“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian