Зејнула Асани, филигранист и кујунџија: Татко ми направи накит за Салма Хајек, а во земјава никој не те цени!

1 min read

Дуќанот на семејството Асани ќе ви остане во сеќавањето поради автентичноста. Мајсторот Џељо за да покаже дека е од село во дуќан ставил оџак… Долга е традицијата на филигранството во Македонија, а семејството Асани се едни од оние кои стојат зад овој занает.

Мајсторот Џељадин Асани, познат како мајстор Џељо, го развива овој занает пет децении и дури успеал да создаде уметност и за една од најубавите жени во светот-Салма Хајек.

Поразговаравме со неговиот син, Зејнула Асани, познат како Ѕуни, кој го добил прекарот од дедо му, Ѕејнул Асани.

златар
Фото: Приватна архива

Од кога датира традицијата на филигранство во вашето семејство?

– Од пред 52 години кога почнал татко ми. Го зел занаетот од Старата чаршија и дури и денеска го работиме фамилијарно – татко ми, јас, брат ми и сестра ми. Дедо ми бил дуќанџија, ама не бил филигранист.

Дали изработките во дуќанот се ваши?

– Да, филигранот што го гледате тука, има филигран што го работи сестра ми, а работиме и по нарачки. Се занимаваме и со кујунџиство, и со изработка на ремени. Ремените се стари и над сто години, правиме и сервис. Има луѓе што се мераклии и ги чуваат, некои и за носии, па доаѓаат кај нас за сервисирање. Ние сме единствени што сме и златари и филигранисти и кујунџии.

Целиот текст и коментарите проследете ги ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

БиХ ќе добие четири американски воени хеликоптери

Следно

ВИДЕО: Ѓоковиќ го одигра 50 јубилеен меч за Србија во Дејвис купот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian