Вучиќ, останува претседател на СНС до избори, но одбил да биде единствен кандидат на партијата за престедател

3 mins read

Претседателот на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, ќе остане на чело на таа партија до изборите во април, по што ќе се одржи вонредно собрание на кое ќе се изберат нов претседател и заменик претседател, потпретседател на СНС. изјави денеска потпретседателката на партијата и актуелен премиер Ана Брнабиќ.

 

Брнабиќ рече дека на петтото изборно собрание на СНС денеска за потпретседатели на партијата се избрани Милош Вучевиќ, Синиша Мали, Владимир Орлиќ, Невена Ѓуриќ, Марко Ѓуриќ, кому мандатот му беше замрзнат поради неговиот амбасадорски ангажман и Александар Шапиќ, сите поранешни или акттуелни министри

Според веб-страницата на СНС, Брнабиќ изјави дека на денешното собрание биле усвоени десет принципи на политичкото делување на СНС, извештајот за работа на партијата, а биле избрани и раководните органи на партијата, односно нов Главен одбор, и нов Извршен одбор , како и нови членови на партиското претседателство.

Александар Вучиќ  EPA/ANDREJ CUKIC

Таа рече и дека Вучиќ одбил да го прифати едногласниот предлог на сите сопартијци и повторно да се кандидира како единствен кандидат за претседател на СНС.

„Едногласна одлука на сите членови, сите локални и градски одбори беше претседателот Александар Вучиќ да продолжи и да биде единствениот кандидат за претседател на Српската напредна странка. „Тој одби да се кандидира за претседател на СНС, така што постигнавме компромисно решение и му го продолживме мандатот така што тој ќе продолжи да ја води Српската напредна партија до овие избори, односно да ја поддржува партијата и да и помогне за овие избори како добро“, рече Брнабиќ.

Брнабиќ рече дека се избрани помалку од 100 членови на претседателството на партијата, а особено е горда на фактот што голем број нови членови на претседателството се жени.

„Важно е и горд сум што имаме околу 50 целосно нови членови на Претседателството на Српската напредна странка, од кои значителен број млади луѓе се во согласност со она што го побара од нас претседателот на Српската напредна партија Александар Вучиќ. , а тоа е да се започне генерациска промена, им даваме поголема шанса на младите, што цело ова време го правевме преку Академијата на млади лидери“, изјави Брнабиќ.

Денеска во Белград се одржа изборното собрание на СНС, по повод 13-годишнината од основањето на таа партија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Комити“ побараа реконструкција: Ова не е тој Вардар заради кој што дојдовме!

Следно

Дали е неодоливо: Еспресо Мартини сирење

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian