Ердоган нареди истрага за опаѓањето на вредноста на турската лира

1 min read

 Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган нареди истрага за можна манипулација со валутата, откако лирата нагло падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот оваа недела, јави агенцијата Анадолија.

Се прецизира дека Ердоган му наложил на Државниот надзорен одбор, агенција за ревизија која известува пред претседателството, да ги идентификува институциите кои купиле големи суми девизи и да утврди дали имало некаква манипулација.

Лирата падна на рекордно ниско ниво оваа недела, откако Ердоган вети дека ќе се држи до политиката на намалување на каматните стапки. Годинава турската валута загуби околу 45 отсто од својата вредност, а околу половина од тие загуби се случија во последните две недели.

Валутата падна на 13,45 за долар поради историскиот пад на хартиите од вредност од 15 отсто во вторникот, по што следеше говор во кој Ердоган го бранеше потегот на централната банка да ја намали каматната стапка на 15 поценти, и покрај инфлацијата од 20 отсто.

За време на говорот, тој инсистираше на тоа дека Турција води „економска војна за независност” и дека нема да подлегне на притисокот да го промени курсот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Потресен пост од синот на Маринко Роквиќ: Кој ќе кажеше дека ова ти е последен концерт, и тоа со твоите два сина!

Следно

ВИДЕО: Бод за Димитриевски на „Местаља“, Рајо останува во трката за ЛШ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian