Дали има сила ОМИКРОН за да го минимизира имунитетот стекнат од вакцините?

5 mins read

Нов вид на коронавирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го именуваше по грчката буква од азбуката Омикрон, е откриен во Јужна Африка, од каде стигна до Европа, поточно во Белгија.

Досега се знае многу малку за овој вид, а британските научници се поделени околу заканите што ги носи.

Додека едни веруваат дека Омикрон може да донесе само „течење на носот и главоболки“ и дека нема потреба од построги мерки, други тврдат дека не треба да се чека и дека е попаметно да се „подготвaт за најлошото сценарио“ и да се заострат мерките на претпазливост.

– Сојот делта е поголема грижа за Велика Британија отколку Омикрон – рече Крис Вити, шеф на британскиот здравствен систем и водечки епидемиолог, зборувајќи за нова варијанта на коронавирус.

Тој предупреди дека секој обид за воведување уште построги ограничувања може да наиде на противење во јавноста и посочи дека е подобро да се посвети поголемо внимание на поблиската закана, т.е.

Светската здравствена организација во петокот ја нарече загрижувачка новата варијанта B.1.1.529, а набрзо сојот што штотуку се појави го доби името „Omicron“. Прво беше пријавено во СЗО од Јужноафриканската Република, а во меѓувреме беше откриен и во Боцвана, Белгија, Хонг Конг и Израел.

Некои научници стравуваат дека голем број мутации може да значат дека овој вид е отпорен на постоечките вакцини.

Од друга страна, некои луѓе од стручната јавност испраќаат смирувачки пораки.

Професорот Вити е повеќе загрижен за опасноста од постоечките варијанти на вирусот, нагласувајќи дека епидемијата со  делта е „несомнено главната работа за која треба да се грижиме до Божиќ“.

– Отсекогаш се знаело дека одвреме-навреме ќе се појавуваат нови варијанти, но има многу што не знаеме и шпекулациите за нова варијанта на вирусот не се многу од помош – рече професорот Вити на панел дискусијата одржана во петокот.

Неколку лаборатории потврдија дека PCR тест може да се користи за откривање на новиот вид. Еден од трите целни гени не беше детектиран (наречен загуба на генот S или неуспех на генот S) и затоа овој тест може да се користи како маркер и за оваа варијанта.

Користејќи го овој пристап, оваа варијанта беше откриена многу побрзо од претходните, односно беа откриени зголемувања на инфекцијата, што сугерира дека оваа варијанта може да има предност во растот, т.е. може брзо да се шири.

Досега се знае многу малку за новиот вид. Британската агенција за здравствена безбедност објави дека оваа варијанта има шилест протеин кој драматично се разликува од оној во оригиналниот корона вирус на кој се базираат вакцините против Ковид 19, објави Ројтерс.

Се стравува дека може да бидат потребни недели за да се соберат потребните информации за карактеристиките на новиот вид, а научниците стравуваат дека оваа варијанта на вирусот би можела да биде попренослива и поотпорна на вакцините од сите претходни. Научниците ја опишаа B.1.1.529 како најлошата варијанта што ја виделе од почетокот на пандемијата. Во неа се пронајдени повеќе од 50 мутации, од кои 32 на спајк протеинот. Ова е приближно двојно поголем број на мутации отколку во варијантата Делта. Мутациите на шилестиот протеин на вирусот може да му овозможат да стане позаразен, побрзо да се пренесува, но и да го заобиколи имунитетот стекнат со вакцинација или по прележан ковид.

СЗО побара од земјите да го направат следново:

Да се ​​подобрат напорите за секвенционирање со цел следење на ширењето на новиот вид.

Да се​​доставуваат целосни геномски секвенци и поврзани метаподатоци до јавно достапна база на податоци, како што е GISAID.

Да се пријават првични случаи / кластери поврзани со инфекција со Омикорн

СЗО порачува дека би било добро да се спроведат теренски истражувања и лабораториски проценки каде што постојат капацитети и во координација со меѓународната заедница да се подобри разбирањето на потенцијалните влијанија на сојот Омикорн врз епидемиологијата на Ковид.

СЗО повикува на сериозност, ефективност на јавно-здравствените и социјалните мерки, како и соодветни дијагностички методи.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Каратистката Пецевска „златна“ на Балканското првенство за кадети, јуниори и У-21

Следно

Неш Бриџис се враќа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian