Дали е неодоливо: Еспресо Мартини сирење

3 mins read

Многу луѓе во светот се заљубени во вкусот на сирењето – па го комбинираат во сите варијанти, со најразлични вкусови и производи, од зачини и зеленчуци, преку сосови, до кисели и благи додатоци.

Па колку повеќе се експериментира со вкусовите, толку помалку необични ни стануваат и новите производи кои ни се нудат како купувачи. А маркетите се во постојана трка да ги задоволат нашите апетити.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aldi UK (@aldiuk)

И, бидејќи има и многу луѓе кои сакаат еспресо мартини, супермаркетот Алди се одлучи за претстојните празници да си поигра со вкусовите, комбинирајќи три од омилените вкусови – еспресо, алкохол и сирење.

Но, колку од луѓето би сакале да ги почувствуваат сите овие вкусови во нивната уста во исто време?

Празничната закуска – која се нуди на купувачите за само 2,19 фунти – е најпијаното сирење што Алди некогаш го направилe и го комбинира најдоброто од двата света, бидејќи ронливото сирење се среќава со ликер од кафе.

Како што стојат комбинациите на вкусови, оваа е секако необична. Не сме сигурни дали тоа би било натпревар направен во рајот или пар од пеколот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Art of the board (@art_of_the_board)

Но, ако ова не ви е доволно звучно, празничната палета на сирења која овие маркети ја нудат во лимитирана линија има многу други вкусови што би можеле да ви ја заскокоткаат желбата.

Тие вклучуваат зрел чедар со карамелизиран кромид и риоха, зрел чедар со ароматичен рузмарин и тартуфи, и Јоркширско сирење зачинето со мед и рум инспирирано од Јамајка. Јоркширот со малина и розов џин го заокружува чудниот опсег.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aldi UK (@aldiuk)

И додека оние љубопитните од нас ги немаат овие вкусови на дофат, ни преостанува да се препуштиме на фантазијата, да се обидеме да ги доловиме овие комбинации самите, и во секој случај, да уживаме во празниците и празничните вкусови кои тие ни ги нудат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @climpsonsafterhours

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вучиќ, останува претседател на СНС до избори, но одбил да биде единствен кандидат на партијата за престедател

Следно

САД ги ставаат сите опции во игра поради зголемената руска војска во близина на Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian